PREMIERA 25.10.2022

ZENE’T PANON: MALOYA MALBAR

LP

Tamilskie rytmy zarejestrowane nad rzeką, wśród bujnej zieleni wschodniej części Reunion. B side reworks by Jako Marron EMB, Boogzbrown, Aleksand Saya, Loya.

Jeden z pierwszych pomostów między maloyą związaną z kultem przodków a sceną electro maloya ze stolicy wyspy.

Album w 97% powstał na Reunion. Nagrania, remiksy, klip, projekt okładki i ręcznie szyty kostium to praca artystów z wyspy.

Muzyka grana przez Zène’T Panon jest unikalna nawet na skalę muzycznego mikrokosmosu jakim jest wyspa Reunion. Na wschodnim, najbardziej wilgotnym i bujnym wybrzeżu, grupa wprowadza do swej wersji maloya tamilskie rytmy i melodie. Podczas sesji nagraniowej zarejestrowanej nad rzeką Rivière des Marsouins, głęboko wśród bujnej roślinności, hipnotycznie wybrzmiewało tamilskie instrumentarium: morlon, tarlon, malbarskie bębny. Leniwy dzień nad rzeką z całą rodziną Zène’T Panon mocno kontrastował z wybuchową energią grupy podczas nagrań. Twórczy potencjał i energia jest tym co wyróżnia grupę nawet bardziej niż jej wplywy tamilskie. Doskonałe zgranie muzyków pozwoliło na plenerową rejestrację materiału w jeden wieczór praktycznie bez powtórzeń, co okazało się błogosławieństwem ponieważ kilka minut po zakończeniu sesji spadł ulewny, tropikalny deszcz.

Ten album nie jest kolejnym ładnie opakowanym artefaktem world music. Nie jest też akademicką próbą archiwizacji afro-malgaskiego i tamilskiego dziedzictwa. JuJu Sounds nie posługuje się konceptem “muzyka tradycyjna”. Jak wiele konceptów, ten również służy określonym celom. Niezmienna tożsamość to tylko użyteczny pomysł polityków i religijnych ortodoksów. Kultury muzyczne nigdy nie były czymś niezmiennym, zakotwiczonym w konkretnym miejscu I czasie. Przeciwnie, zwykle były czymś bardzo płynnym.

Nie ma chyba lepszego miejsca do obserwacji tej płynności niż kultury kreolskie na całym świecie. Maloya, będąc mieszanką wpływów afrykańskich, malgaskich, tamilskich i europejskich, przechodzi właśnie proces kolejnej transformacji. Ten album jest pomostem pomiędzy maloyą instrumentalną a rozkwitającą obecnie sceną electro maloya. Grana przez szanowanych “gramouns” podczas zamkniętych ceremonii “servis kabare”, maloya była od pokoleń bijącym sercem kultury kreolskiej na wyspie Reunion. Czy zanużony w duchowości, kulcie przodków I magii “kabare” może zostać zelektryfikowany? Czy nowa forma maloyi może stać się wehikułem mieszczącym całą złożoność społecznych kontekstów wyspy? To pytania, które stawiają sobie artyści nowej fali electro maloyi z Saint Denis. Jako Maron, EMB, Boogzbrown, Aleksand Saya, Loya dają własne odpowiedzi na albumie, który swoją drogą stał się okazją wielu spotkań muzyków obu wymiarów.

?

zdjęcia i grafika

pobierz

JuJu Sounds to nagrania terenowe i opowieści o muzyce z różnych zakątków globu. Peryferyjne gatunki muzyczne, melodie towarzyszące codziennemu życiu i rytmy zwiazane z inicjacją i rytuałem. Radosny taniec lub głęboki trans, w którym transfer wiedzy odbywa się poprzez ciało, a nie poprzez mentalne obrazy. Muzyka jako doświadczenie. Kultury muzyczne budujące poczucie godności i przynależności.

JuJu Sounds to projekt nastawiony na budowanie mostów między muzykami marginalizowanych społeczności, a niszowymi odbiorcami z całego świata. Misją jest ożywianie cennych muzycznych ekosystemów, a nie sama sprzedaż egzotycznych produktów.