o nas

JuJu Sounds to nagrania terenowe i opowieści o muzyce z różnych zakątków globu. Peryferyjne gatunki muzyczne, rytmy i melodie towarzyszące codziennemu życiu i praktyki związane z doświadczeniem transcendentalnym, inicjacją i rytuałem. Kultury muzyczne budujące poczucie godności i przynależności. Społeczne konteksty, w których muzyka jest integralną częścią doświadczenia człowieka – wyraża złożoną rutynę codzienności lub pozwala ją przekroczyć, często bywa narzędziem transformacji. Muzyka jako doświadczenie, a nie wyłącznie jako intelektualno-estetyczna rozrywka oparta na ekspresji osobowości artysty. Radosny taniec lub głęboki trans, w którym transfer wiedzy odbywa się poprzez ciało, a nie poprzez mentalne obrazy.

czytaj więcej
DLACZEGO?

Niektóre cenne aspekty kultury muzycznej są w zaniku w wielu miejscach na świecie. Pomijane przez machinę rynkową, sterującą showbiznesem, mediami lub – paradoksalnie – lądujące w uniwersyteckich archiwach jako martwe artefakty etnomuzykologii. W zglobalizowanym świecie prestiż muzyków wielu marginalizowanych społeczności słabnie, a tym samym ich młodzież wybiera inne drogi. Podobnie jak liczne tradycyjne praktyki, różnorodność zjawisk muzycznych jest często celowo niszczona przez określone grupy interesu. Mowa tu o środowiskach politycznych odgrzewających konstrukt jednolitego narodu, misjonarzach i grupach religijnych poszerzających swoje wpływy czy biznesie żonglującym przepisami o prawach autorskich.

Te zjawiska są ważne nie tylko ze względu na wartość estetyczną muzyki ale przede wszystkim dlatego, że tworzą konteksty społeczne, w których człowiek może wzrastać. Siła i potencjał opisywanych społeczności lśni bardzo wyraźnie w ubogich regionach. Rozwój tych kultur to ruch pod prąd w świecie destrukcyjnego kapitalizmu i społecznej dezintegracji.

CO MOŻNA ZROBIĆ?

Konserwacja czy misja ocalenia muzycznego dziedzictwa w jakiejś zamkniętej, skończonej formie zwykle odbywa się z pominięciem społeczności, z której ta muzyka wybrzmiewa. To paternalistyczne podejście od dawna już zbiera kurz na półkach z pamiątkami po kolonializmie i jest nieadekwatne. Muzyka zawsze dynamicznie ewoluowała i przekraczała granice będąc częścią złożonych, organicznych systemów społecznych. Zamiast ratować można włączać się w te ekosystemy i nieco wspierać rozkwit kultur muzycznych we wszystkich – starych i nowych, lokalnych i globalnych kontekstach. Zamiast ocalać zamkniętą formę, można współtworzyć otwarte pole możliwości.

CO ROBI JUJU SOUNDS?

JuJu Sounds ma między innymi umożliwić muzykom odnalezienie niszowych odbiorców z całego świata. Internet to wciąż niewykorzystany potencjał dla peryferyjnych gatunków muzycznych. Dla młodszych członków odwiedzanych społeczności, potencjalnych muzyków, którzy funkcjonują już w obu światach – lokalnym i globalnym – istotna jest świadomość, że ich kultura jest doceniana również na szerszym forum. Globalizacja umożliwia komunikację, a nie tylko jednokierunkową kolonizację umysłów przez mass media i marketing.